Práce na digitalizaci národních měn jsou v plném proudu. V tomto závodě jednoznačně vede Čína, která již digitální jüan testuje v několika městech.
Ale pozor, zahraniční zájemci zatím přístup k digitálnímu jüanu nemají. Mezinárodní využití se (dle některý odborníků) zdá být reálné nejdříve v roce 2024 nebo 2025. Ale například agentura Reuters tvrdí, že by Čína ráda měnu spustila již před zimními olympijskými hrami, které by se měly konat v Pekingu příští rok (2022).
Nicméně několik webových stránek (v čele s yuan-pay-app.com) se snaží čínskou CBDC (central bank digital currency) nabízet. Vážení investoři, dávejte si pozor, jde o podvod, jak se dozvíte například na renovovaném webu Trustpilot, několik lidí již takto přišlo o nemalé peníze.
Náhled webu yuan-pay-app.com
Pojmy
- DC/EP – digital currency electronic payment (elektronická platba v digitální měně).
- CBDC – central bank digital currency (digitální měna centrální banky).
- CNY – Čínský jüan, často se ale používá také zkratka RMB (z čínského slova rénmínbi, které ve volném překladu znamená „lidová měna“).
- e-CNY – digitální jüan
- e-RMB – digitální jüan
Hlavní rozdíl mezi digitálním jüanem a kryptoměnou
Kryptoměny jsou decentralizované a anonymní (v různé míře v závislosti na minci). Naproti tomu digitální jüanu je kontrolován čínskou vládou, ta bude mít, prostřednictvím Čínské lidové banky (PBoC), přehled o každé transakci.
Jaké jsou výhody digitálního jüanu pro čínskou vládu?
Digitální měna umožní čínské vládě lépe sledovat tok peněz. V číně je velké procento lidí, kteří nemají bankovní účet, pomocí CBDC bude moci také nebankovní populace platit bezhotovostně. K platbě digitálním jüanem stačí aplikace v mobilním telefonu nebo (dle neověřených informací, které se zdají být nepravdivé) dokonce jen speciální platební karta s displejem, který uživatele informuje o výši poslední platby a zůstatku.
Čína je přesvědčena, že ji digitální jüan pomůže v začlenění jüanu do systému rezervních měn Mezinárodního měnového fondu. ČLR by totiž ráda převzala nadvládu amerického dolaru v mezinárodních obchodech. Dle některých odborníků, je velká část americké finanční infrastruktury, která umožnila dolaru stát se první rezervní měnou na světě, zastaralá.