Povinné ručení čekají v roce 2024 změny a pravděpodobně i zdražení

Na konci roku 2023 a začátek roku 2024 čekají řidiče a majitele vozidel změny podmínek povinného ručení. Podmínky se mění zejména kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy EU podle takzvané motorové směrnice.

Zelená (bílá) karta

Doklad o platném povinném ručení, takzvanou zelenou kartu už nebudete muset vozit s sebou, a to ani v elektronické podobě. Pojistné smlouvy se přenesou do evidence ČKP, kam budou mít přístup policisté a státní orgány. Digitalizace povinného ručení by měla zrychlit správu pojištění a v konečném důsledku také vyplácení pojistného. Nicméně pozor do zahraničí (včetně Evropské unie) zelenou (bílou) kartu vozit musíte.

Odpovědnost provozovatele za sjednání pojistky

Dosud měl povinnost sjednat povinné ručení vlastník vozidla, toto se změní a odpovědnost nově ponese provozovatel. Tato změna se bude týkat zejména klientů leasingových společností. Pozor, tato skutečnost (rozdílný majitel/provozovatel) musí být zaevidována v technickém průkazu vozidla. Tato změna by měla snížit počet neplatných pojistek.

Navýšení limitů povinného ručení

Aktuálně platí minimální zákonné krytí 35 milionů korun na újmu na zdraví či smrt (za každého poškozeného) a 35 milionů na majetkovou škodu celkem. Nově bude v obou případech minimum zvýšeno na 50 milionů korun. V mnoha případech byl totiž 35 milionový limit nedostačující.

Tedy kdo má limity jen 35/35, ten může očekávat úpravu smlouvy a navýšení pojistné částky. Pojišťovna totiž musí kalkulovat s potencionálně vyšším plněním. Na druhou stranu 50 milionové minimum poskytne větší jistotu jak poškozeným, tak provozovatelům vozidla.

Povinné ručení pro další typy vozidel

Novela zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nově upravuje povinnost pro sjednání povinného ručení také na všechna motorová vozidla, která mají konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h nebo konstrukční rychlost vyšší než 14 km/h a hmotnost větší než 25 kg.

To se dotkne zejména motorových koloběžek, ale i segwayů, sněžných skútrů nebo golfových vozítek. Na elektrokola se ovšem tato povinnost nevztahuje, u nich totiž není hlavním zdrojem pohybu motor, ale šlapání.

Zvláštní kategorií pak budou zahradní traktůrky, těch se pojištění týkat nebude, pouze za předpokladu, že se nepohybují po veřejných komunikacích.

UŠETŘETE NA POVINNÉM RUČENÍ

Úspora až 50 %. Srovnejte ceny povinného ručení pojišťoven UNIQA, AXA, ČPP, ČSOB, Direct, Generali, Kooperativa, Maxima, Pillow, PVZP, Slavia, Union, ERV, MetLife, NN a Allianz.

POROVNAT POJIŠŤOVNY

5/5 - (3 votes)
Sledovat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments