Služba osobní skóre spočítá vaši finanční důvěryhodnost

V roce 2020 spustilo Zonky on-line službu Osobní skóre. Ta potencionálním zájemcům o úvěr vypočte kreditního skóre, které používají banky nebo nebankovní instituce, když posuzují bonitu klienta. Pomocí nové služby klient získá informaci s jakou pravděpodobností mu bude úvěr schválen a zda může počítat s výhodnější úrokovou sazbou, nebo se naopak bude muset smířit s vyšším úrokem.

Bonita klienta

Banky a také nebankovní společnosti u každého žadatele o úvěr posuzují a vyhodnocují údaje o jeho platební morálce. Nahlížení do registrů, porovnávají příjmy a výdaje žadatele i členů jeho domácnosti. Na základě těchto informací pak určí klientovu bonitu.

Bonita ovšem není přenosná. To znamená, že každá banka a nebankovní instituce má svůj vlastní systém, podle kterého stanovuje klientovu bonitu. Konečný verdikt se tedy může napříč různými institucemi lišit.

Osobní skóre od Zonky tedy berte jako orientační údaj. Nicméně protože společnost Benxy s.r.o., poskytovatel půjčky Zonky a zároveň také provozovatel webu osobniskore.cz, je dceřinou společností Air Bank. V případě žádosti o půjčku od některé z těchto společností, bude vypočtené osobní skóre vysoce relevantní.

V Česku novinka, v zahraničí běžný standard

Zatímco v ČR je Osobní skóre naprostá novinka, například v USA jde o masově rozšířený a běžný ukazatel bonity, nejen žadatelů o úvěr. Ve Spojených státech je bonita klienta důležitým ukazatelem nejen při žádosti o úvěr, ale také při uzavírání pojistných smluv, pracovních závazků, pronájmu nemovitosti, nebo například při půjčení auta. V Zonky věří, že podobné využití by jejich služba mohla časem získat také v České republice.

Jak je to s registry

Každý, kdo si minulosti půjčil peníze od bankovní či nebankovní instituce, záznam v registrech má. Jde jen o to, zda tyto záznamy klientovu bonitu zvýší, nebo naopak.

BRKI, Bankovní registr klientských informací

Jak již vyplývá z názvu, tento registr shromažďuje údaje o pohledávkách u bankovních institucí a přístupem do něj disponuje většina českých bank, ale také například Zonky, neboť jde o dceřinou společnost Air Bank. Jsou v něm informace o úvěrech, hypotékách, kreditních kartách, kontokorentech i nedokončených a stažených žádostech. § po splacení. Nedokončené nebo stažené žádosti pak 1 rok.

NRKI, Nebankovní registr klientských informací

V tomto registru se nacházejí údaje o závazcích u nebankovních institucí. Přístupem do tohoto registru disponuje většina tuzemských poskytovatelů nebankovních úvěrů, ale také leasingové společnosti a jiné instituce. Záznam v tomto registru zůstává 4 roky po splacení. Nedokončené nebo stažené žádosti pak půl roku.

SOLUS, Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům

Tento registr chrání zájmy společností, které poskytují mimo půjček také služby na splátky, konkrétně jde například o mobilní operátory. Do tohoto registru může za poplatek nahlížel jakákoliv společnost, instituce, nebo jednotlivec. Negativní záznam v tomto registru získáte pokud dvakrát po sobě neuhradíte včas splátku půjčky, nebo třikrát po sobě nezaplatíte například fakturu za mobilní telefon. Záznam v tomto registru zůstává 3 roky.

4.7/5 - (4 votes)
Sledovat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments