Co je to blockchain, stručně a jasně

Blockchain je decentralizovaná síť, která nemá žádný hlavní server. Tato síť spravuje virtuální účetní knihu s kompletní transakční historií, evidencí aktuálních zůstatků v každé bitcoinové peněžence světa a aktuálním celkovým množstvím bitcoinů v oběhu.

Tato účetní kniha existuje v mnoha identických kopiích uložených v obrovském množství počítačů. Vždy když někdo prodá a nakoupí bitcoiny nebo provede jakoukoliv transakci v bitcoinech, zaznamená se tato transakce do všech kopií této účetní knihy.

O chod sítě se starají takzvaní těžaři, kteří jsou odměňováni nově vznikajícími bitcoiny.

Účetní kniha je rozdělena do pomyslných stránek, kterým se říká bloky. Když se blok zaplní záznamy o transakcích, je uzamknut šifrovacím klíčem, který je výsledkem složitého, několikanásobného matematického výpočtu. Otisk šifrovacího klíče z uzamčeného bloku se stane součástí následujícího bloku atd.

Záznam provedených transakcí (uzamčených bloků) je volně přístupný, kdokoli do něj může nahlížet. Nikdo do něj ovšem nemůže zapisovat. Jakýkoliv zápis by totiž změnil šifrovací klíč, ten by se pak neshodoval s otiskem původního (správného) klíče v následujícím bloku. Řetězec bloků v této kopii účetní knihy by se rozpadl. A byl by vyřazen jako falzifikát.

Jde o technologii, která představuje důvěryhodnost, transparentnost a takřka dokonalou ochranu dat.

Generace blockchainu

  • Blockchain 1.0 je první generace, kterou vytvořil Satoshi Nakamoto, který dokázal jako první realizovat myšlenku MOIP (money over internet protocol). Do první generace patří například Bitcoin nebo Litecoin.
  • Blockchain 2.0 otevřel krypoměnám novou dimenzi díky využití takzvaných chytrých kontraktů (smart contracts). Do druhé generace patří NEO nebo Ethereum.
  • Blockchain 3.0 umožňuje interoperabilitu mezi jinými blockchainy. Do třetí generace patří EOS nebo například Cardano.
4.9/5 - (7 votes)
Sledovat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments