Co je to smart kontrakt v blockchainu, stručně a jasně

Smart kontrakty jsou smlouvy v digitální podobě. Chytrou smlouvu nahranou do blockchainu si můžete představit jako počítačový protokol nebo software, který ověřuje a vynucuje dodržení smlouvy. Aktuálně existují různé typy smart kontraktů, ale až blockchain jim dodal transparentnost, důvěryhodnost, jednoduchou a automatickou vymahatelnost.

Jak smart kontrakty v blockchainové síti fungují

Představte si, že budete za vlakovou jízdenku z Prahy do Ostravy zaplatíte pomocí kryptoměny, přičemž přepravní podmínky jsou nahrány (jako smart kontrakt) v blockchainu této kryptoměny.

  • Pokud dojedete do Ostravy včas, zaplatíte smluvenou částku.
  • Pokud bude mít vlak zpoždění 10 minut zaplatíte (dle přepravních podmínek) jen 50 % sjednané částky.
  • Pokud dojedete jen do Olomouce, nejen že nezaplatíte nic, ale naopak dopravce zaplatí vám, a to za dopravu z Olomouce do Ostravy + odškodné. Samozřejmě pouze v případě, že taková ujednání zahrnují přepravní podmínky dopravce, které jsou nahrány do blockchainu.

Nejzajímavější je to, že se nikde svých nároků a plnění nemusíte domáhat. K vyrovnání dochází automaticky, a to dle podmínek uvedených v chytré smlouvě. Tedy v případě výše uvedeného příkladu, v přepravních podmínkách dopravce.

5/5 - (1 vote)
Sledovat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments